Çocuklarda Göz Muayenesi

ilker Bicer Göz Sağlığı

ÇOCUKLAR BU CİHAZI ÇOK SEVDİ 13.01.2012 16:38 Manisa Haberleri Gazetesi

ÇOCUKLAR BU CİHAZI ÇOK SEVDİ

CUMA, 13 Ocak 2012


Manisa Devlet Hastanesi Göz Polikliniği’ne alınması düşünülen ve hastaneye numune olarak getirilen cihaz ile ilköğretim okulu 1. sınıf öğrencilerinin göz taraması yapıldı.Manisa Devlet Hastanesi Göz Polikliniğinde görev yapan Op. Dr. İlker Biçer, alınması düşünülen cihazın bir benzerinin CBÜ Tıp Fakültesi Hastanesi’nde de bulunduğunu, cihaz sayesinde çocuklardaki göz bozukluklarının erken teşhis edilebileceğini belirtti.

Biçer, şunları söyledi: ”Göz muayenesinde çocuklar, göz bozukluğunu ölçmeye yarayan büyükler için kullandığımız Otorefraktometre cihazından ürküyorlar, cihaza yaklaşamıyor ve başlarını cihaza dayamıyorlar. Çocuk Otorefraktometre cihazı ile çocuğa fazla yaklaşmadan, korkutmadan uzaktan çocuğu muayene etmemize imkan veriyor. Çocuklarımız henüz 4-5 yaşlarında iken gözdeki kusurlarını tespit edip gözlük vererek göz bozukluğunun önüne geçmem şansımız var. Çocuklarda 9 yaşından sonra ne kadar gözlük tedavisi yapılırsa yapılsın, küçük yaşlardaki gibi tedavisi olmuyor. Bu cihaz erken yaşta göz bozukluğunun teşhisi ve tedavisi açısından önemli.”

Hastaneye getirilen numune cihaz ile İlker Biçer, Özel Hedef Koleji öğretmeni Süleyman Tekeli ile 1. sınıf öğrencileri göz taramasından geçirdi.