smile lazer göz çizdirme

ReLEx SMILE Lazer Göz Çizdirme Ameliyatının 4 Avantajı

ilker Bicer Göz Sağlığı, Lazer göz çizdirme, Miyopi, Relex SMiLE

ReLEx SMILE Lazer Göz Çizdirme

ReLEx SMILE ameliyatı, miyop ve astigmatın düzeltilmesi için geliştirilmiş en yeni lazer göz çizme tedavi yöntemidir.

Smile Lazer yönteminin diğer lazer göz çizdirme ameliyatlarına göre; daha hızlı ve daha az rahatsızlık verici bir iyileşme ve çok daha az komplikasyon riskide dahil olmak üzere birçok avantajı vardır.

ReLEx SMILE ameliyatı fiyatları, yaklaşık 1.250 EUR ‘dan başlar, ancak ameliyat ücretleri konusunda danışmanlarımız memnuniyetle size yardımcı olacaklardır.

İçindekiler
ReLEx SMILE Nedir?
ReLEx SMiLE için Uygun Bir Adaymısınız?
ReLEx SMiLE Avantajları Nelerdir?
ReLEx SMiLE nasıl uygulanır?
ReReLEx SMILE iyleşme süreci
ReLEx SMILE komplikasyonları
ReLEx SMILE maliyeti
SGK ve özel sağlık sigortamdan yararlanabilirmiyim?

ReLEx SMILE nedir?

ReLEx SMILE ameliyatı, miyop görme kusurlarının (astigmatizmi olan veya olmayan) cerrahi tedavisinde devrim yaratan en yeni, üçüncü jenerasyon lazer göz çizme ameliyatıdır. Şu ana kadar dünya çapında 500.000’den fazla insana, şu ana kadar bu prosedürü ugulandı. Hastaların % 80’i tedaviden hemen sonra görme keskinliğinde hemen iyileşme olduğunu ifade etti.

Tedavi için kornea üzerinde 20mm’lik bir kapakçık- flep’in oluşturulduğu geleneksel lazer göz cerrahisi tiplerinden farklı olarak , ReLEx SMILE ameliyatında korneada çok daha küçük 2.4 mm’lik bir kesiden müdahale gerçekleştirilir. Teknik, bu nedenle geleneksel lazer düzeltici yöntemlere daha güvenli, daha hızlı ve daha rahat bir alternatif olduğundan minimal invaziv olarak tanımlanır.

ReLEx SMiLE için uygun bir adaymısınız?

ReLEx SMILE ameliyatı için uygun bir aday olup olmadığını öğrenmek için, bir göz doktoruna muayene olmanız gerekir. Göz doktorunuz size yaşam tarzınız ve sağlık geçmişiniz hakkında sorular soracak ardından yöntem için uygun bir aday olup olmadığınızı belirlemek için kapsamlı bir göz muayenesi gerçekleştirecektir.

Genel olarak, ReLEx SMILE ameliyatı için uygun bulunmanız için:

 • En az 18 yaşında iseniz
 • Miyopi (uzağı görememe) dereceleriniz 0,50 ila -10,00 dioptri aralığında ise
 • Astigmat dereceniz +/- 0.50 ila +/- 6.00 dioptri aralığında ise
 • Gözlük derecelerinizin son bir yıl içinde değişmemiş ise
 • Kornea kalınlığınız ortalama değerlerin altında olsa dahi
 • Göz kuruluğunuz olsa dahi
 • Dövüş sporları gibi temas sporları yapıyorsanız dahi
 • Kariyeriniz Polis veya havacılık endüstrisi gibi hızlı ve güvenli bir iş yaşamına geri dönüş gerektiriyor ise
 • Kontakt lens kullanamıyorsanız

ReLEx SMiLE avantajları nelerdir?

Aşağıdakiler dahil olmak üzere ReLEx SMILE lazer göz çizdrime ameliyatının birçok avantajı vardır:

 • Geniş uygunluk aralığı: , ReLEx SMILE ameliyatı, diğer lazer göz cerrahilerine göre daha fazla sayıda hasta için uygundur. LASIK veya LASEK göz ameliyatı için uygun bulunmayan kişiler genellikle bu tedavi için uygun bir adaydır.
 • Hızlı iyileşme: ReLEx SMILE ameliyatı, herhangi bir lazer göz ameliyatına göre daha hızlı iyileşme süresine sahiptir. Minimal invaziv bir yöntem olduğu için, gözlerin iyileşmesi sadece 1-2 gün sürer. Bu, durum günlük hayatınızı az da olsa değiştirmenize neden olur, normal aktivitelerinize ameliyattan sonraki 5 gün içinde geri dönebilirsiniz.
 • Minimal rahatsızlık: ReLEx SMILE ameliyatı sırasında korneada sadece küçük bir insizyon yapıldığı için, iyileşme sürecinde diğer lazer göz cerrahisi tiplerine göre çok daha az rahatsızlık hissedilir. Özellikle, bu tedaviyi takiben kuru gözlerin gelişme riski çok düşüktür.
 • Düşük komplikasyon riski: ReLEx SMILE cerrahisi için başarı oranları son derece yüksektir ve sahip olabileceğiniz en güvenli cerrahi prosedürlerden biridir. Korneada, diğer lazer göz cerrahisinde olduğu gibi kesik veya flep oluşturulmadığından, fleple ilişkili ciddi komplikasyonların gelişme riski ortadan kalkar.

Gözlerin Lazer Göz çizdirmeye uygunmu? Şimdi öğrenmek için tıkla!

ReLEx SMiLE nasıl uygulanır

ReLEx SMILE yöntemi çok hızlıdır, sadece 15 dakikada uygulanır.  Ameliyatınız günübirlikdir, cerrahın uygun görmesi koşuluyla, prosedür tamamlandıktan kısa bir süre sonra eve dönebilirsiniz.

Aşağıda ReLEx SMILE ameliyatınız esnasında neler bekleyebileceğiniz konusunda adım adım bir kılavuz hazırladık:

SMiLE Lazerden Önce

 • ReLEx SMILE ameliyatının sizin için uygunluğunu belirlemek üzere göz hekiminizin sizi muayene etmesi gerekecektir.
 • Kontakt lens kullanıyorsanız, ameliyat tarihinden bir hafta önce onları kullanmayı bırakmanız gerekecektir. Bunun nedeni kontakt lenslerin kornea şeklini değiştirebilmeleri ve bu nedenle tedavinin başarısını etkileyebilmesidir.
 • Ameliyat gününde, göz makyajı yapmamalısınız. Temiz olduklarından emin olmak için ameliyattan birkaç gün önce göz makyaj malzemesi kullanmamanız tavsiye ederiz.

SMiLE Lazer uygulanırken

 • Gözlerinize anestezik göz damlası damlatılır.
 • İşlem esnasında Göz kapağınızı açık tutmanıza yardımcı olmak ve göz kırpmanızı önlemek için göz kapaklarına spekulum yerleştirilir. Bu başlangıç için biraz rahatsız edici olabilir.
 • Sizden üzerinizdeki cihazdaki küçük renkli bir ışığa bakmanız istenecektir. Visumax femtosaniye lazer cihazı daha sonra başınızın üzerine getirilecektir.
 • Cerrahınız, femtosaniye lazer kullanarak kornea dokunuz içerisinden alınma üzere lentikül- küçük disk şeklinde parça – oluşturacaktır. Lazerin yaydığı dalgalar, saç genişliğinin 1 / 100’ünden daha az kabarcıklar yaratarak lentikülü şekillendirecektir.
 • Cerrah, daha sonra lentikülü çıkarmak için femtosaniye lazer yardımıyla ‘anahtar deliği’ olarak tanımlanan, lentiküle erişim tüneli oluşturacaktır. Lentikül çıkarılarak kornealarınız yeniden şekillendirilir, böylece miyopiniz düzelir.

SMiLE Lazerden Sonra

 • Yaklaşık 30 dakika gevşeyip dinlenmeniz için bir odaya alınacaksınız. Bu süre esnasında, cerrahınız ameliyatınızın durumunu değerlendirmek üzere ameliyat sonrası ilk kontrolünüzü gerçekleştirecektir.
 • Enfeksiyonu önlemek için antibiyotikli göz damlalarının yanı sıra gözlerin kurumaması için suni göz yaşı damlası reçete edilecektir.  Bunları ameliyat sonrasındaki birkaç hafta boyunca kullanmanız gerekecektir.
 • Cerrahınız ayrıca, tedaviyi takip eden haftalarda gözlerinizin bakımı konusunda size bazı bilgiler verecektir.
 • Daha sonra kliniği terk etmekte serbestsiniz. Ameliyattan hemen sonra araba kullanamayacaksınız, bu yüzden size eşlik edecek bir yakınınızı ayarlamalısınız.
 • Evinize ulaştığınızda, günün geri kalanında dinlenmelisiniz.
 • Tedaviyi takip eden ilk iki hafta içinde kontrol randevunuza gitmeniz gerekecektir. Bunun amacı, gözlerin beklendiği gibi iyileştiğini ve ameliyatın sonucundan memnun olduğunuzu kontrol etmektir.

ReLEx SMILE iyileşme süreci

ReLEx SMILE ameliyatının bu kadar popüler olmasının nedenlerinden biri de, LASIK gibi diğer herhangi bir lazer göz cerrahisi tipine kıyasla iyileşme süresinin çok daha kısa olmasıdır. Bunun nedeni, işlemin minimal invaziv olması – kornea üzerinde kesik veya flep yapılmamasıdır, bu da gözlerin çok daha hızlı iyileşmesi anlamına gelir.

Hastaların yaklaşık % 80’i, ReLEx SMILE ameliyatından sadece birkaç saat sonra, gözlerinde belirgin bir iyileşme olduğunu fark eder. Görme keskinliği 2 ila 4 hafta içinde tamamen dengelenir. Ameliyattan hemen sonraki ilk birkaç gün, bazı geçici görsel rahatsızlıkların yaşanması normal olabilir, örneğin:

 • Işık hassaslığı
 • Parlak ışıklar etrafında parlama veya hareler
 • Bulanık veya puslu görüş

Tedaviden 5 gün sonra, işe dönmek, temas sporlarına katılmak da dahil olmak üzere normal çalışmalara devam etmek mümkündür. Ancak ameliyattan sonraki ilk birkaç gün için, şunlardan kaçınmalısınız:

 • Göz makyajı
 • Gözlere sabunlu su kaçırmak
 • Yorucu fiziksel aktivitelerde bulunmak

ReLEx SMILE komplikasyonları

ReLEx SMILE ameliyatı geçiren hastaların büyük çoğunluğu herhangi bir komplikasyon yaşamamaktadır. Ancak her türlü ameliyatta olduğu gibi, farkında olmanız gereken bazı potansiyel riskler vardır. Bunlar, muayeneniz esnasında doktorunuz tarafından açıklanacaktır. Komplikasyonlar arasında şunları olabilir:

 • Gözde enfeksiyon
 • Korneada skar oluşumu
 • Kuru göz
 • Korneal kesi yerinde küçük çentikler

Yukarıdakilerden herhangi biriyle karşılaşırsanız, doktorunuzdan mümkün olan en kısa sürede tıbbi yardım almanız gerekir.

ReLEx SMILE fiyatları

ReLEx SMILE ameliyatı şu anda sadece sınırlı sayıda özel göz merkezinde mevcuttur. Bunun nedeni, FDA onayını daha 2016 yılında alan yepyeni, son teknoloji bir lazer göz ameliyat yöntemi olmasıdır. Bu aynı zamanda LASIK ve LASEK gibi eski lazer göz cerrahisi türlerinden daha pahalıya mal olduğu anlamına da gelir.

ReLEx SMILE ameliyatınızı finanse etmek için çoğu klinik size finansmanda tedavi için ödeme seçeneği sunar. Bu, maliyeti genellikle 12 ila 48 ay arasında uzun bir süre boyunca yaymak suretiyle cerrahiyi daha uygun maliyetli hale getirmeye yardımcı olur.

SGK ve Özel sağlık sigortamdan yararlanabilirmiyim?

ReLEx SMILE ameliyatı SGK geri ödeme listasinde mevcut değildir, yani prosedür için kendiniz özel bir klinikte ödeme yapmanız gerekecektir. Bunun nedeni, tedavinin zorunlu olmayıp, gözlük veya kontakt lensler kullanılarak başarılı bir şekilde tedavi edilebilen bir durum olan miyopiyi düzeltiyor olmasıdır.  Relex SMiLE ameliyatı, kozmetik bir prosedür olarak görülmekte, SGK kaynaklarının israfı olarak değerlendirilmektedir. Lazer göz ameliyatı ücreti, tedavi için başka alternatifin bulunmadığı ve tedavinin zorunlu olduğu, belirli özel şartlarda SGK tarafından karşılanmaktadır.

Görüşünü ReLEx SMiLE ile değiştir!

İlk adımı bugün atın. Yeniden görmeye başlamak şimdi randevu alın.