Manisa Haberleri

Göz ameliyatında Manisa’da devrim! 02.08.2011 16:47 Manisa Haberleri Gazetesi

 

 

Göz ameliyatında Manisa’da devrim!

SALI, 02 AĞUSTOS 2011 10:41 manisahaberleri.com

 

Manisa Devlet Hastanesi neştersiz, dikisiz göz ameliyatlarına başladı. Vitrektom adı verilen ve ileri düzey göz ameliyatlarında kullanılan cihazı bünyesine katan hastane yakın geçmişte neredeyse körlükle sonuçlanabilen retina tabakası ayrışması hastalığını dahi yüzde 90 başarıyla tedavi edebilir hale geldi.

Modern tıp teknolojilerinin gelişmesiyle hastaları kara kara düşündüren ameliyatlar çok daha kolay ve kısa sürede başarıyla yapılabilir hale geldi. Günümüz imkanlarını en iyi şekilde değerlendiren Manisa Devlet Hastanesi bu çerçevede aldığı vitrektom cihazı ile dikişsiz göz ameliyatlarına başladı. Gözün ulaşılması ve görülmesi en zor yerlerini görmeyi ve tedavi etmeyi mümkün kılan vitrektom ile retina dekolmanları, şeker hastalığına bağlı gelişen kanamalar ile görmeyi tehdit eden diğer oluşumlar neştersiz temizlenebilir hale geldi.

Yakın geçmişe kadar neredeyse körlükle neticelenen retina tabaka ayrışması hastalığı dahi vitrektomi operasyonları ile %90 başarıyla tedavi edilebiliyor. Türkiye’de sadece 3’ncü basamak tedavi kurumlarında bulunan vitrektom cihazının devlet hastaneleri içinde ilk olarak Manisa Devlet Hastanesi’nde hizmete sunulduğunu belirten göz doktoru İlker Biçer, bunun Manisa için büyük bir şans olduğunu söyledi. Daha önce Üniversite Hastanelerine sevk edilen ve aylarca ameliyat sırası bekleyen hastaların Manisa Devlet Hastanesi’nde beklemeden şifaya kavuştuklarını belirten Dr. Biçer, dikişsiz vitrektomi ameliyatının bir çok avantajı bulunduğuna işaret etti. Yeni yöntemle ameliyat sonrasında görülebilen dikişlere bağlı komplikasyonların ortadan kalktığını ifade eden Dr. Biçer “Dikişlere bağlı yüzey irritasyonu da olmuyor. Ameliyat sonrası dönemde ise hastaya konfor ve estetik bir görünüm sağlıyor. Ayrıca konjonktiva açılmadığından buradaki hücreler zarar görmüyor. Kuru göz gibi kornea ya da konjonktiva hastalığı olan hastalara da avantaj sağlıyor. Konjonktiva ve sklera açılması ve kapatılması gerekmediğinden ameliyat süresi de kısalmış oluyor” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir